Skip to main content

Raidījuma tēma: Vai tiešām bezšķirnes suņi un kaķi ir veselīgāki par šķirnes? Vai šķirnes dzīvnieki jābaro kvalitatīvāk un dārgāk, bet jauktenīši var ēst jebko? Laužam un skaidrojam stereotipus!

Studijā viesojas veterinārārste Ilze Pētersone.

Sižets. Pavāre un konditore Liene Zemīte savulaik ir bijusi saimniece samojedu šķirnes sunim. Tagadējais ģimenes mīlulis ir adoptēts no patversmes. Arī Liene ir dzirdējusi dažādas atziņas par to, ka ar bezšķirnes suņiem nav tik lielu problēmu, jo viņu veselība esot stiprāka nekā tīrasiņu suņiem. Tomēr, ņemot vērā savu pieredzi, Liene līdz galam apgalvojumam nepiekrīt.

Endo Lapsa ir ļoti kupla ģimenes mīluļu pulciņa saimnieks. Mājās viņu gaida divi Bernes ganu suņi un 4 kaķi. Tikai viens no viņiem ir šķirnes kaķis, bet pārējie, kā pats smejas – adoptēti no ielas. Bezšķirnes kaķīšiem veselības problēmas pagaidām bijušas tikai tajā brīdī, kad viņi no ielas ienākuši Endo mājās. Endo savā ziņā piekrīt, ka bezšķines suņiem veselība mēdz būt labāka nekā suņiem ar visiem ciltsrakstiem. Godīgu šķirnes suņu audzētāju lolojuma veselībai arī nekas nekaiš.

Suņu audzētāja un svaigēšanas eksperte Diāna Kontakēviča pilnībā nepiekrīt stereotipam, ka bezšķirnes dzīvnieki ir ar dzelžainu veselību un ēst var visu pēc kārtas. Ekspertes skaidrojums ir visai vienkāršs – mīts visdrīzāk ir izveidojies tāpēc, ka tas bezšķirnes dzīvnieks pats par sevi ir savā veidā  unikāls.  Viņu grūti pielīdzināt citam līdzvērtīgam sunim, tāpēc viņš pats par sevi kaut kā izskatās un mēs pieņemam, kā tā viņam būtu jāizskatās. Toties par šķirnes dzīvniekiem saimniekiem ir zināma vissīkākā informācija gan no audzētājiem, gan no citiem tādas pašas šķirnes mājdzīvnieku saimniekiem, gan no interneta un pieejamās literatūras.

Diāna visiem šķirnes un bezšķirnes mīluļu saimniekiem atgādina – jebkura mājdzīvnieka spalvai, vienalga gludai, garai, īsai vai čirkainai jābūt kvalitatīvai, skaistai un spīdīgai. Tad būs skaidrs, ka dzīvnieks tiek barots pareizi un ar viņa veselību viss kārtībā.

E17 ēterā: 2021. gada 28. maijā


Radio raidījumu arhīvs