Skip to main content

Raidījuma tēma: Kāds suns man ir vispiemērotākais? Kāpēc nevajag izvēlēties dzīvnieku tikai pēc ārējā izskata? Ko nozīmē – izprast suņa šķirnes pamatvajadzības un kāpēc apmācība ir svarīga jau no pirmās dienas?

Studijā viesojaa kinoloģe Jūlija Elsa.

Sižets. Nokarenas vai stāvas ausis. Garspalvains, bet lai neož pēc slapja suņa, kad salīst. Liels vai mazs augums. Intelekts. Draudzīgs pret bērniem. Veselīgs. Viegli apmācāms. Tie ir tikai daži no kritērijiem, kā uzrunātie šķirnes suņu saimnieki izvēlējušies savus mīluļus.

Sākumā Inese Tilgale ar acīm iemīlējusi haskija un čau čau šķirnes suņus, taču vācot informāciju sapratusi, ka nepietiks laika, ko veltīt haskijam, bet čau – čau suņi ir pārāk spītīgi.

Pirms ģimenē ienāca angļu buldogs Antons, Mārtiņš Feldmanis savu sapņu suni ieraudzījis ciemojoties pie draugiem. “Mums likās pilnīgi fantastisks, brīnumains suns. Tad mēs sākām interesēties par to angļu buldoga šķirni un sapratām, ka pēc dzīves veida ir ļoti piemērots mums ir. Nesteidzīgs mierīgs, nosvērts.”

Tērpu zīmola Amoralle īpašniece Inese Ozola vispirms kopā ar bērniem izveidoja sarakstu ar vēlamajām nākamā ģimenes locekļa īpašībām, un ņemot vērā visas prasības, atrasta piemērotākā šķirne. “Mēs gribējām, lai nav pārāk liels suns, bet arī ne pārāk maziņš. Svarīgi, lai ar viņu var ceļot, lai viņš būtu draudzīgs pret bērniem”. Tā mājās ienāca Kavaliera Kinga Čārlza spaniels.

Vācu aitu suņu audzētāja ar 20 gadu stāžu Solvita Vēvere atzīst – nopietni šķirnes suņu audzētāji savus lolojumus pārsvarā nereklamē vispārzināmajos sludinājumu portālos, bet gan ievieto informāciju klubu mājas lapā. Tāpēc neapzinīgi un neinformēti potenciālie suņu saimnieki piezvana reti. Detalizētā sarunā ar iespējamo saimnieku Solvita izvērtē, vai viņi izvēlas sev piemērotas šķirnes suni. Taču ja viens jautājums izskan kā pirmais, tad audzētājai uzreiz ir skaidrs: visticamāk – nošauts greizi.

Papilonu šķirnes suņu audzētāja Gunita Romanovska novērojusi, ka nereti augumā nelielos suņus kā savus labprāt izvēlas vecāka gada gājuma cilvēki. Ja seniors grib iegādāties kucēnu, Gunita uzreiz saka: nē.

Tomēr abas suņu audzētājas ir vienisprātis, ka pēdējā laikā potenciālie suņu saimnieki ir daudz vairāk lasījuši un interesējušies par savu izvēlēto suņu šķirni, nekā tas bijis pirms vairākiem gadiem.

Ep.24 ēterā: 2021. gada 20. augustā


Radio raidījumu arhīvs