Skip to main content

Raidījuma tēma: Ko darīt, ja redzam kādu darām pāri dzīvniekam? Kur ziņot un kā ikviens varam palīdzēt? Kā rīkojas atbildīgās institūcijas?

Studijā viesojas dzīvnieku patversmes Ķepu ķepā vadītāja Gundega Bidere.

Par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem tiek uzskatīta ne tikai fiziska vardarbība pret dzīvnieku, kas izraisa tā sakropļošanu vai nāvi. Par to uzskatāma arī īpašnieka vai citas personas rīcību, kas var dzīvniekam izraisīt ciešanas. Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Mairita Riekstiņa atzīmē raksturīgākās darbības – ilgstoša dzīvnieka atstāšana bez aprūpes, pamešana bezpalīdzīgā stāvoklī, nepietiekams uzturs, medicīniskās palīdzības nenodrošināšana, arī dzīvnieku pakļaušana izskatu pārveidojošām operācijām. Parasti par to liecina dzīvnieka ārējais izskats, un viņa izturēšanās, piem., dzīvnieks ir vājas miesas būves, apātisks, baidās no svešiem cilvēkiem, no sava īpašnieka. Baidās no trokšņiem, baidās no asām kustībām, kā arī uz ķermeņa var vizuāli redzēt kādus traumu rezultātus, brūces. Tas principā ir vizuālais dzīvnieka izskats, kas liecina par to, ka viņa izturēšanās ir neatbilstoša sugai, kas rada jau aizdomas par to, ka kaut kas nav kārtībā.

Ja kaimiņi vai citas personas novēro pārkāpumus, kas tiek veikti pret dzīvnieku, ir jāsauc Pašvaldības policija vai jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam. Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve noliedz mītu, ka iedzīvotāji baidās ziņot par pāridarījumiem dzīvniekiem, jo – negrib sanaidoties ar kaimiņiem. Pašvaldības policijai, kam pirmajiem visbiežāk ziņo par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, kopš pagājušā gada jūlija likumdošana ir krietni vien mazinājusi pilnvaras, atstājot galveno teikšanu Pārtikas un veterinārā dienesta ziņā. 

Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Egils Vidriks stāsta, ja policija saņem šādu informāciju no iedzīvotājiem, reaģē kā uz jebkādu tiesību pārkāpumu, savukārt, procesu uzsākt nevar. Ir jāpārtrauc pārkāpums, jānoskaidro iespējamās personas, kas varētu būt saistībā, tad reģistrē attiecīgajos žurnālos un maksimāli ātri elektroniski informē PVD. Ja pārkāpums tie atklāts darba dienā, darba laikā – PVD pārstāvji iesaistās uzreiz. Process stipri vien ievelkas, ja notikums ir brīvdienās, svētku dienās un ārpus darba laika. PVD diemžēl nestrādā tā kā policija 24/7 režīmā. Ja pāridarījums pret dzīvnieku liecina par krimināllikuma pārkāpumu, tad lieta tiek nodota Valsts policijas pārziņā.

E11 ēterā: 2021. gada 16. aprīlī, plkst. 15.05 Latvijas Radio 1


Radio raidījumu arhīvs